Tanie linie lotnicze

Wizzair
Ryanair
Norwegian   easyJet

więcej...

      Wycieczki Objazdowe


- Dublin
- Mińsk
- Kijów
- Bukareszt
- Tirana
- Ankara
- Skopje
- Rzym
- Londyn
- Moskwa
- Wilno
- Ryga
- Talin
- Helsinki
- Sztokholm
- Oslo
- Bruksela
- Amsterdam
- Paryż (Paris)
- Madryt
- Lizbona
- Budapeszt
- Berlin
- Zagrzeb
- Ateny
- Belgrad (Beograd)
- Bratysława (Bratislava)
- Praga (Praha)


      Wakacje 2014


- Makarska
- Paralia

więcej...


   Ogłoszenia turystyczne

- Szukam nocelgu
- Szukam transportu
- Poszukuje pracownika

więcej...


      Muzea


- DOM JÓZEEFA MEHOFFERA
- Dom Jana Matejki
- MUZEUM STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
- GALERIA SZTUKI POL. XIX w. W SUKIENNICACH

więcej...


   Punkty inf. turystycznej

- Domki letniskowe
- ośrodek wypoczynkowy
- DOMEK LETNISKOWY
- Informacja Turystycz
- TRCKiOT

więcej...


      Przewodnicy i piloci

- Przewodnicy górscy
- Przewodnicy miejscy
- Przewodnicy terenowi
- Piloci wycieczek

więcej...


      Biura podróży

- ośrodek wypoczynkowy
- Przewodnicy po Pozna

więcej...Login :
Hasło :
zarejestruj


 

Bruksela (Belgia)

 

Opis : Bruksela - miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne. Oprócz miasta na prawach gminy, nazwą Bruksela określa się także region stołeczny Bruksela, który skupia również 18 innych gmin (między innymi Anderlecht, Sint-Gillis, Ukkel, Schaarbeek) i liczy około 1 mln. mieszkańców. Aglomeracja brukselska (w sensie geograficznym) obejmuje także pewną liczbę gmin flamandzkich.

Bruksela jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego, a ponadto jest siedzibą Unii Europejskiej, NATO, Euroatomu i kilkudziesięciu międzynarodowych organizacji. Ważny ośrodek handlowy, bankowo - finansowy i kulturalno - naukowy kraju. Siedziba dwóch królewskich akademii umiejętności (walońskiej i flamandzkiej), Królewskiej Akademii Sztuki (zał. 1711), Biblioteki Królewskiej (zał. 1837); dwa uniwersytety (ULB i VUB), konserwatorium i instytuty naukowo - badawcze, teatry, 30 muzeów.

Centralnym punktem miasta jest Grand Place z gotyckim ratuszem (Hôtel de Ville) z XV wieku i zabytkowymi kamienicami oraz Domem Króla (Maison du Roi). Dom Króla to pałac, pochodzący z XVI wieku, w którym obecnie znajduje się Muzeum Miejskie (między innymi z ceramiki i wyrobami ze srebra). W pobliżu placu znajdują się galerie św. Huberta z XIX wieku, ze sklepami galeriami, kafejkami i restauracjami kuchni z całego świata.

Między Pałacem Królewskim i siedzibą parlamentu Belgii, czyli Pałacem Narodów znajduje się reprezentacyjny Park Brukselski.

Katedra św. Michała i św. Guduli (Cathédrale St-Michel et St-Gudule) z XII wieku słynie z pięknych szesnastowiecznych witraży.

Kościół Notre Dame du Sablon, zbudowany w stylu gotyckim znajduje się na placu Grand Sablon. Po średniowiecznych fortyfikacjach pozostała Czarna Wieża (Tour Noir).

Na całym świecie znany jest jeden z symboli miasta Manneken Pis, czyli figurka siusiającego chłopca z 1619 roku. Żeńskim odpowiednikiem chłopca jest Jeanneke Pis figurka z 1987 roku.

W Brukseli można odnaleźć liczne przykłady architektury secesyjnej.

Duży ośrodek przemysłowy; m.in. włókiennictwa (wyrób koronek), montaż samochodów (Citroën, Renault, Volkswagen), piwowarstwa, hutnictwa metali nieżelaznych, elektroniki. Wielki ośrodek finansowo-handlowy (giełda, banki międzynarodowe).

Największy belgijski węzeł kolejowy i drogowy oraz port śródlądowy, połączony kanałem z Antwerpią, trzy linie metra, Międzynarodowy Port Lotniczy Zaventem i Port Lotniczy Charleroi, położony 46 km na południe od centrum Brukseli.

Miasto Bruksela wraz z całym regionem stołecznym posiada oficjalnie status obszaru dwujęzycznego, gdzie działają dwie wspólnoty językowe: flamandzka i francuska. Równoprawne języki urzędowe to francuski, którym posługuje się większość ludności (85-90%), oraz niderlandzki (10-15% ludności). Zasada dwujęzyczności jest ściśle przestrzegana m.in. w odniesieniu do nazw ulic, znaków drogowych, wszelkich oficjalnych obwieszczeń, itp. Każda z grup językowych posiada odrębne szkoły, uczelnie, biblioteki, teatry.

Bruksela, leżąca na przecięciu wielu międzynarodowych szlaków komunikacyjnych, jest najczęstszym celem podróży do Belgii. Dzięki centralnemu położeniu stała się wygodnym przystankiem na trasie z Francji do Holandii oraz z portów nad Kanałem La Manche w głąb Europy. Tunel łączący brzegi kanału zapewnia jej bezpośrednie połączenie kolejowe z Londynem. Jest głównym belgijskim portem lotniczym. Miasto stało się, zwłaszcza w latach powojennych, barwną kosmopolityczną metropolią o wielu obliczach. Jak przystało na centrum administracyjne Unii Europejskiej jest poważne i hieratyczne, ale z drugiej strony rozbawione, mieniące się wieloma odcieniami życia nocnego.
Muzea należą do najlepszych w Europie, architektura jest zachwycająca, restauracje są doskonałe, a kuchnia wykwintna. Oczkiem w głowie brukselczyków jest świetnie zachowane XVII-wieczne centrum miasta, w którym znajdują się prawie wszystkie główne brukselskie atrakcje. Można je zwiedzić w ciągu kilku dni. Granice centrum wyznacza pierścień bulwarów zwany petit ring.

Bruksela to miasto kontrastów. W 1958 r. stała się centrum Komisji Europejskiej, a wschodnia część miasta - poza bulwarami - zamieniono w szarą dzielnicę administracji i rządu. Zburzono stare domy, a na ich miejscu zbudowano wieżowce. Dla odmiany, na starówce można się poczuć jak na placu zabaw dla emigrantów. Pięciominutowy spacer wystarcza, by z ulicy eleganckich sklepów dostać się do afrykańskiego getta lub przygnębiającej dzielnicy slumsów.

Zabytki :
Ciekawe linki :
wstecz       strona główna


Wakacje 2014 :
Chorwacja 2014
Bulgaria 2014
Last Minute 2014:
Grecja Lato 2014
Wczasy 2014:
Czarnogóra 2014
Wegry 2014
Hiszpania 2014
Albania 2014
Sylwester 2014


wycieczki szkolne