Tanie linie lotnicze

Wizzair
Ryanair
Norwegian   easyJet

więcej...

      Wycieczki Objazdowe


- Dublin
- Mińsk
- Kijów
- Bukareszt
- Tirana
- Ankara
- Skopje
- Rzym
- Londyn
- Moskwa
- Wilno
- Ryga
- Talin
- Helsinki
- Sztokholm
- Oslo
- Bruksela
- Amsterdam
- Paryż (Paris)
- Madryt
- Lizbona
- Budapeszt
- Berlin
- Zagrzeb
- Ateny
- Belgrad (Beograd)
- Bratysława (Bratislava)
- Praga (Praha)


      Wakacje 2014


- Makarska
- Paralia

więcej...


   Ogłoszenia turystyczne

- Szukam nocelgu
- Szukam transportu
- Poszukuje pracownika

więcej...


      Muzea


- DOM JÓZEEFA MEHOFFERA
- Dom Jana Matejki
- MUZEUM STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
- GALERIA SZTUKI POL. XIX w. W SUKIENNICACH

więcej...


   Punkty inf. turystycznej

- Domki letniskowe
- ośrodek wypoczynkowy
- DOMEK LETNISKOWY
- Informacja Turystycz
- TRCKiOT

więcej...


      Przewodnicy i piloci

- Przewodnicy górscy
- Przewodnicy miejscy
- Przewodnicy terenowi
- Piloci wycieczek

więcej...


      Biura podróży

- ośrodek wypoczynkowy
- Przewodnicy po Pozna

więcej...Login :
Hasło :
zarejestruj


 

Talin (Estonia)

 

Opis : Tallinn - stolica Estonii i port nad Morzem Bałtyckim (na południowym brzegu Zatoki Fińskiej).

Zabytki

Estończycy są narodem protestanckim - większość obiektów sakralnych w Tallinnie jest więc protestancka, jednak w Tallinnie mieszka też duża mniejszość rosyjska, więc część obiektów jest prawosławna. Na wzgórzu Toompea, oprócz XIII- i XIV-wiecznych fortyfikacji znajduje się gotycka katedra Najświętszej Marii Panny, w której wnętrzu znaleźć można nagrobki i epitafia (m.in. renesansowy z 1585 nagrobek Pontusa de la Gardie, szwedzkiego gubernatora Estonii). Pod wzgórzem na Starym mieście znajdują się gotyckie kościoły: trzynastowieczny Św. Mikołaja (Niguliste) z potężną wieżą i dobudowanymi później kaplicami, trzynasto-czternastostowieczny (później kilkakrotnie przebudowywany) Św. Michała zamieniony na prawosławną cerkiew w 1716 z barokowym ikonostasem z 1720, XIV-wieczny Św. Ducha (Püha Vaimu) z późnogotyckim (1483) drewnianym ołtarzem dłuta Bernta Notkego i wysmukłą wieżą, XIV-XV wieczne zabudowania klasztoru dominikanów Św. Katarzyny ze zrujnowanym od 1531 kościołem. Pod koniec XV w. zbudowano kościół Św. Olafa (Olaviste) (z kaplicą NMP z początku XVI w.), którego gotycka wieża, wysoka na 159 m, była prawdopodobnie jedną z najwyższych budowli w Europie i na świecie. Po pożarach przebudowywana, mierzy obecnie 123 m. Nadto ruiny XV wiecznego kościoła klasztoru brygidek w Pirita zburzonego w 1577, kościół Św. Piotra i Pawła oraz cerkiew z XIX w.
Stare miasto i Zatoka Fińska
Stare miasto i Zatoka Fińska

Z budowli niesakralnych - XIV-XV wieczny gotycki ratusz wraz z wieżą i zdobionymi dekoracyjnymi rzeźbami ławami w sali magistratu z początków XV w., XV wieczny gotycki Dom Wielkiej Gildii z dwunawową salą ze sklepieniem krzyżowym i (z tego samego okresu) Dom Gildii Św. Olafa, pochodzące z tego samego okresu gotyckie domy mieszkalne (np. "Trzy Siostry" - zespół trzech takich domów) oraz renesansowy (1597) dom Bractwa Czarnogłowych.

Znajdują się tu także wczesnoklasycystyczny (z 1718, wg innej klasyfikacji - późnobarokowy) Pałac Kadriorg zaprojektowany przez Włocha Nicolo Michettiego (letnia rezydencja Piotra I Wielkiego, obecnie muzeum sztuki, [2], otoczony przez piękne ogrody), pałac gubernatora z XVIII w., klasycystyczny pałac z 1813, liczne budynki użyteczności publicznej (neogotycki bank z 1904, modernistyczny teatr z 1910, dom sztuki z 1934 w stylu funkcjonalistycznym, pałac prezydencki ([3]) z 1938 w stylu nawiązującym do sąsiadującego Pałacu Kadriorg), zabytkowe wille i kamienice czynszowe. Tallinn szczyci się ponadto najdłużej w Europie stale - od średniowiecza - funkcjonującą apteką.

W Tallinnie, mimo licznych zniszczeń z okresu II wojny światowej, skrupulatnie odbudowano średniowieczne obwarowania miejskie z basztami i bramami - baszty Megede i Kiek in de Kök (XIV-XV wiek), basztę Tłusta Margarita (Gruba Małgorzata, XVI wiek), Bramę Morską (XVI w.).

Na brzegu zatoki, na wprost odległego o kilometr Pałacu Kadriorg postawiono pomnik "Rusałki" - uskrzydlony anioł wpatrzony w morski horyzont. Pomnik ten upamiętnia 177 rosyjskich marynarzy, którzy zatonęli w 1893 wraz ze swoim okrętem wojennym "Rusałka". Miejsce to, wyraźny punkt orientacyjny w mieście, tradycyjnie odwiedzane jest przez rosyjskich nowożeńców, którzy mają zwyczaj składać tam kwiaty.

Tallińskie stare miasto zostało w 1997 wpisane na listę światowego kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO (w tym samym roku wpisano na tę listę zespół zabudowy śródmiejskiej Torunia). W 2002 r. odbył się w Tallinnie Konkurs Piosenki Eurowizji.

Ok. 5 km od centrum miasta znajduje się port lotniczy. Miasto ma dogodne połączenia kolejowe z Petersburgiem w Rosji. W kierunku południowym - do Łotwy/Litwy i Polski budowana jest autostrada, a prom pozwala dotrzeć m.in. do Helsinek (Finlandia) i Sztokholmu (Szwecja).

Dla nowo przybyłego turysty polskiego Tallin będzie się jawił jako typowy bałtycki port, a wrażenie to spotęguje okolone średniowiecznymi murami miejskimi stare miasto, górujące nad Zatoką Fińską. Portowy charakter miasta sprawia, że panuje w nim otwarta i pełna świeżości atmosfera, która wyróżnia tę stolicę od stolic pozostałych krajów bałtyckich, leżących w głębi kontynentu. Strategiczne położenie portu na skrzyżowaniu szlaków handlowych między miastami europejskimi a rosyjskimi było powodem, dla którego w przeszłości o Tallin walczyli wszyscy sąsiedzi.

Zabytki :
Ciekawe linki :
wstecz       strona główna


Wakacje 2014 :
Chorwacja 2014
Bulgaria 2014
Last Minute 2014:
Grecja Lato 2014
Wczasy 2014:
Czarnogóra 2014
Wegry 2014
Hiszpania 2014
Albania 2014
Sylwester 2014


wycieczki szkolne