Tanie linie lotnicze

Wizzair
Ryanair
Norwegian   easyJet

więcej...

      Wycieczki Objazdowe


- Dublin
- Mińsk
- Kijów
- Bukareszt
- Tirana
- Ankara
- Skopje
- Rzym
- Londyn
- Moskwa
- Wilno
- Ryga
- Talin
- Helsinki
- Sztokholm
- Oslo
- Bruksela
- Amsterdam
- Paryż (Paris)
- Madryt
- Lizbona
- Budapeszt
- Berlin
- Zagrzeb
- Ateny
- Belgrad (Beograd)
- Bratysława (Bratislava)
- Praga (Praha)


      Wakacje 2014


- Makarska
- Paralia

więcej...


   Ogłoszenia turystyczne

- Szukam nocelgu
- Szukam transportu
- Poszukuje pracownika

więcej...


      Muzea


- DOM JÓZEEFA MEHOFFERA
- Dom Jana Matejki
- MUZEUM STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
- GALERIA SZTUKI POL. XIX w. W SUKIENNICACH

więcej...


   Punkty inf. turystycznej

- Domki letniskowe
- ośrodek wypoczynkowy
- DOMEK LETNISKOWY
- Informacja Turystycz
- TRCKiOT

więcej...


      Przewodnicy i piloci

- Przewodnicy górscy
- Przewodnicy miejscy
- Przewodnicy terenowi
- Piloci wycieczek

więcej...


      Biura podróży

- ośrodek wypoczynkowy
- Przewodnicy po Pozna

więcej...Login :
Hasło :
zarejestruj


 

Moskwa (Rosja)

 

Opis : Moskwa - stolica Rosji i największe miasto tego kraju oraz Europy. Najważniejszy ośrodek gospodarczy i kulturalny Rosji. Siedziba najwyższych władz państwowych w tym prezydenta Rosji. Jeden z najciekawszych ośrodków turystycznych Europy, jednocześnie symbol imperium radzieckiego.
Moskwa położona jest nad rzeką Moskwą na wschodnim skraju Europy, w centrum Równiny Rosyjskiej.

Moskwa leży w strefie klimatów umiarkowanych. Na terenie zachodniej Rosji panuje klimat kontynentalny z odmianą wybitnie kontynentalną.

Wraz z rozwojem gospodarczym miasta i ciągłym napływem do niego inwestorów oraz nowych mieszkańców systematycznie rosną w Moskwie koszty życia. Ceny mieszkań od wielu lat mają tendencję wzrostową i osiągają w centrum miasta wysokości porównywalne z największymi metropoliami światowymi. W rankingu miast światowych pod względem kosztów życia cudzoziemców firmy Mercer Human Resources Consulting z 2006 Moskwa zajęła pierwsze miejsce jako najdroższe miasto świata. Ocena ta jest jednak często krytykowana, a nie ulega jednocześnie wątpliwości, że koszty życia dla osób niekorzystających ze specjalnych instytucji dla nieznających języka rosyjskiego pracowników przedsiębiorstw zagranicznych są znacznie niższe.

Moskwa jest najważniejszym ośrodkiem naukowym w Rosji. Tu swoją główną siedzibę ma Rosyjska Akademia Nauk i jej liczne instytuty. W Moskwie znajduje się także największe skupisko wyższych uczelni w kraju. Wśród 60 uczelni państwowych o statusie uniwersytetu do najważniejszych należą:

* Uniwersytet Moskiewski - MGU.
* Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych - MGIMO.

W Moskwie zarejestrowanych jest ok. 2,5 miliona samochodów. Nie dostosowana do takiej ilości pojazdów sieć drogowa miasta jest notorycznie przeciążona. Podstawą jej struktury są obwodnice: począwszy do okalającego ścisłe centrum "Pierścienia Bulwarowego" (Bulwarnoje Kalco), poprzez "Pierścień Sadowy" (Sadowoje Kalco) wyznaczający granice śródmieścia, następnie zakończony w 2004 "Trzeci Pierścień Transportowy" (Trietieje Transportnoie Kalco) a skończywszy na wielkiej obwodnicy miasta znanej pod nazwą MKAD. W budowie znajduje się już "Czwarty Pierścień Transportowy".

Systemem rozbudowanej naziemnej komunikacji miejskiej zarządza Mosgortrans (Мосгортранс), w skład którego wchodzą:

* Sieć linii autobusowych
* Sieć linii tramwajowych (1899)
* Sieć linii trolejbusowych (1933)

Transport publiczny uzupełnia duża ilość mikrobusów znanych jako Marszrutki kursujących wzdłuż linii autobusowych, trolejbusowych i tramwajowych.

W Moskwie działają takie kluby sportowe jak: CSKA Moskwa, Dynamo Moskwa, FK Moskwa, Lokomotiw Moskwa, Spartak Moskwa, Torpedo Moskwa. Na Łużnikach znajduje się pałac sportu. Rozgrywano tu m.in. Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 2005 oraz Letnie Igrzyska Olimpijskie w roku 1980.

Jedni ją kochają, inni nienawidzą. U większości przyjezdnych te dwa uczucia nierozerwalnie splatają się ze sobą. Moskwa potrafi być zarazem szara i kolorowa, ponura i olśniewająca, pobożna i swawolna. Rosyjskie kontrasty nigdzie nie są tak wyraźne jak w stolicy.

Stare klasztory sąsiadują ze zwartymi bryłami supernowoczesnych budynków, a nowi rosyjscy milionerzy i cierpiący ubóstwo emeryci przemierzają te same ulice. Tu zbiegają się niemal wszystkie wątki rosyjskiej historii, kultury i współczesności.

U swego zarania Moskwa była prowincjonalną osadą w Księstwie Włodzimiersko-Suzdalskim. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1147 r., kiedy kniaź Jerzy Dołgoruki zaprosił na ucztę swoich sojuszników. Ulokowana na szczycie Wzgórza Borowickiego, u zbiegu rzek Moskwa i Nieglinnaja, osada w niedługim czasie została ufortyfikowana drewnianą palisadą. Wkrótce wzbogacił ją napływ kupców. W połowie XIII w. Aleksander Newski wydzielił Moskwę z Księstwa Włodzimiersko-Suzdalskiego i oddał ją we władanie swemu najmłodszemu synowi Danielowi.

W latach 20. XIV w. metropolita Piotr, zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, przeniósł swoją siedzibę z Włodzimierza do Moskwy. Do połowy tego stulecia Moskwa zdołała podporządkować Włodzimierz i Suzdal. W miarę rozwoju gospodarczego ulepszono także fortyfikacje: Kreml otoczono kamiennym murem, usypano wał ziemny, a od południa stanął pierścień umocnionych monasterów. Dopiero pod koniec XV w. Moskwa stała się na tyle silna, by ostatecznie zrzucić zwierzchność Tatarów.

Pod rządami Iwana III (zwanego Wielkim) jej władztwo sięgnęło od Nowogrodu na zachodzie aż po Tułę na południu i Ural na wschodzie. Iwan sprowadził mediolańskich murarzy i zlecił im wzniesienie pamiątkowych katedr i renowację Kremla. Księstwo Moskiewskie stało się centrum nowego państwa rosyjskiego - samozwańczego „Trzeciego Rzymu”. W 1571 r., w przededniu spalenia przez Tatarów krymskich całego miasta (z wyjątkiem Kremla), Moskwa liczyła ponad 100 tys. mieszkańców i była jednym z największych ośrodków miejskich świata. Najważniejszą dzielnicą był Kitaj-Gorod, na wschód od Kremla.

Zabytki :

Kreml moskiewski
* Plac Czerwony
* Cerkiew Wasyla Błogosławionego
* Mauzoleum Lenina
* Klasztor i cmentarz Nowodziewiczy
* Cmentarz Wagańkowski
* Galeria Trietiakowska
* Patriarsze Prudy
* ulice Arbat i Nowy Arbat
* Łubianka przy placu Łubiańskim
* Synagoga Chóralna
* pałac Kuskowo
Ciekawe linki :
wstecz       strona główna


Wakacje 2014 :
Chorwacja 2014
Bulgaria 2014
Last Minute 2014:
Grecja Lato 2014
Wczasy 2014:
Czarnogóra 2014
Wegry 2014
Hiszpania 2014
Albania 2014
Sylwester 2014


wycieczki szkolne