Tanie linie lotnicze

Wizzair
Ryanair
Norwegian   easyJet

więcej...

      Wycieczki Objazdowe


- Dublin
- Mińsk
- Kijów
- Bukareszt
- Tirana
- Ankara
- Skopje
- Rzym
- Londyn
- Moskwa
- Wilno
- Ryga
- Talin
- Helsinki
- Sztokholm
- Oslo
- Bruksela
- Amsterdam
- Paryż (Paris)
- Madryt
- Lizbona
- Budapeszt
- Berlin
- Zagrzeb
- Ateny
- Belgrad (Beograd)
- Bratysława (Bratislava)
- Praga (Praha)


      Wakacje 2014


- Makarska
- Paralia

więcej...


   Ogłoszenia turystyczne

- Szukam nocelgu
- Szukam transportu
- Poszukuje pracownika

więcej...


      Muzea


- DOM JÓZEEFA MEHOFFERA
- Dom Jana Matejki
- MUZEUM STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
- GALERIA SZTUKI POL. XIX w. W SUKIENNICACH

więcej...


   Punkty inf. turystycznej

- Domki letniskowe
- ośrodek wypoczynkowy
- DOMEK LETNISKOWY
- Informacja Turystycz
- TRCKiOT

więcej...


      Przewodnicy i piloci

- Przewodnicy górscy
- Przewodnicy miejscy
- Przewodnicy terenowi
- Piloci wycieczek

więcej...


      Biura podróży

- ośrodek wypoczynkowy
- Przewodnicy po Pozna

więcej...Login :
Hasło :
zarejestruj


 

Ankara (Turcja)

 

Opis : Ankara - miasto w środkowej Turcji, będące jej stolicą. Jest drugim co do wielkości miastem w Turcji - zamieszkuje ją 5,0 mln mieszkańców (zespół miejski ma ok. 10 mln).
W starożytności była stolicą Frygii. W 25 p.n.e. została stolicą prowincji rzymskiej - Galacji. W czasach rzymskich i bizantyjskich stanowiła ważny ośrodek handlowy i administracyjny, od ok. 400 r. n.e. będąc też letnią stolicą cesarską. Formalnie należała do Cesarstwa Bizantyjskiego aż do pocz. XI w., jednak w 662 r. została podbita przez Persów a w 838 r. przez Arabów. Częste w tym okresie najazdy spowodowały upadek znaczenia miasta na ok. 1000 lat.

Ponowny jego rozwój nastąpił dopiero po przeniesieniu stolicy ze Stambułu (1923 r.). Od tego momentu do końca ub. wieku liczba mieszkańców wzrosła ponad stokrotnie z 20 tysięcy do ok. 5,0 miliona.

Niegdysiejsza Angora słynęła z handlu wspaniałym, miękkim runem angorskich kóz. Obecnie to miasto ministerstw, ambasad, uniwersytetów, ośrodków medycznych i przemysłu lekkiego.

Rozrastające się przedmieścia na zboczach okolicznych wzgórz w większości zamieszkuje ludność wiejska, przybyłą tu w poszukiwaniu pracy i lepszego życia.

Wielu turystów musi zatrzymać się w Ankarze, by odebrać wizy. Warto zwiedzić wspaniałe Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, zwłaszcza po zobaczeniu hetyckich osad, szczególnie Gordionu. Zainteresowani nowszą historią Turcji mogą również obejrzeć Anit Kabir - pomnik Atatürka, ojca współczesnego państwa tureckiego. Na to wszystko powinien wystarczyć jeden dzień, choć ankarczycy chętnie gościliby turystów dłużej.

Chociaż hetyckie pozostałości datuje się na 1200 r. p.n.e., miasto właściwie zostało założone przez Frygów i prosperowało dzięki korzystnemu położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych prowadzących z północy na południe i ze wschodu na zachód. Później zdobył je Aleksander Wielki, następnie Seleucydzi, aż wreszcie Galaci, którzy najechali Anatolię ok. 250 r. p.n.e. Oktawian August w 25 r. p.n.e. przyłączył Ankarę (jako Ankyrę) do Rzymu. Przez stulecia znajdowała się pod panowaniem bizantyjskim, z przerwami na najazdy perskie i arabskie. Kiedy po 1071 r. przybyli tu Seldżucy, zdobyli miasto. Angora stała się cichym miastem, słynącym jedynie z hodowli kóz.

Współczesna Ankara to dobrze rozplanowany ośrodek miejski. Kiedy w 1920 r. Atatürk utworzył tu swój tymczasowy rząd, była spokojną mieściną liczącą 30 tys. mieszkańców, strategicznie położoną w centrum kraju. Po zwycięstwie w wojnie o niepodległość, w październiku 1923 r. Atatürk ustanowił Ankarę nową stolicą Turcji, zapoczątkowując tym samym jej rozwój. Zaproszono tu europejskich urbanistów, czego rezultatem są szerokie aleje oraz liczne dzielnice willowe i dyplomatyczne. W latach 1919- 1927 Atatürk nie wyjechał do Stambułu, pracował bowiem nad uczynieniem z Ankary rzeczywistej stolicy kraju.

Zabytki :

* Ruiny budowli rzymskich
* Meczety
* Mauzoleum oraz Muzeum Atatürka
* Muzeum Cywilizacji Anatolijskich
* Muzeum Etnograficzne
* Muzeum Malarstwa i Rzeźbiarstwa
* Muzeum Wojny o Niepodległość
* Muzeum Kolejnictwa
Ciekawe linki :
wstecz       strona główna


Wakacje 2014 :
Chorwacja 2014
Bulgaria 2014
Last Minute 2014:
Grecja Lato 2014
Wczasy 2014:
Czarnogóra 2014
Wegry 2014
Hiszpania 2014
Albania 2014
Sylwester 2014


wycieczki szkolne