Tanie linie lotnicze

Wizzair
Ryanair
Norwegian   easyJet

więcej...

      Wycieczki Objazdowe


- Dublin
- Mińsk
- Kijów
- Bukareszt
- Tirana
- Ankara
- Skopje
- Rzym
- Londyn
- Moskwa
- Wilno
- Ryga
- Talin
- Helsinki
- Sztokholm
- Oslo
- Bruksela
- Amsterdam
- Paryż (Paris)
- Madryt
- Lizbona
- Budapeszt
- Berlin
- Zagrzeb
- Ateny
- Belgrad (Beograd)
- Bratysława (Bratislava)
- Praga (Praha)


      Wakacje 2014


- Makarska
- Paralia

więcej...


   Ogłoszenia turystyczne

- Szukam nocelgu
- Szukam transportu
- Poszukuje pracownika

więcej...


      Muzea


- DOM JÓZEEFA MEHOFFERA
- Dom Jana Matejki
- MUZEUM STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
- GALERIA SZTUKI POL. XIX w. W SUKIENNICACH

więcej...


   Punkty inf. turystycznej

- Domki letniskowe
- ośrodek wypoczynkowy
- DOMEK LETNISKOWY
- Informacja Turystycz
- TRCKiOT

więcej...


      Przewodnicy i piloci

- Przewodnicy górscy
- Przewodnicy miejscy
- Przewodnicy terenowi
- Piloci wycieczek

więcej...


      Biura podróży

- ośrodek wypoczynkowy
- Przewodnicy po Pozna

więcej...Login :
Hasło :
zarejestruj


 

Bukareszt (Rumunia)

 

Opis : Bukareszt - stolica oraz centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25'N 26°06'E), nad rzeką Dâmboviţą.

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1459, status stolicy kraju Bukareszt uzyskał w 1862. Przez XIX i XX wiek przeszło wiele zmian i stało się centrum kulturalnym i medialnym Rumunii. Eklektyczna architektura, która stanowi mieszankę zabudowy historycznej, socrealistycznej oraz nowoczesnej odzwierciedla historię miasta. W okresie międzywojennym Bukareszt uzyskał przydomek Małego Paryża (Micul Paris). Duża część śródmieścia została zniszczona podczas działań wojennych, trzęsień ziemi oraz wprowadzania w życie programu systematyzującego Nicolae Ceauşescu. Obecnie miasto przeżywa rozwój ekonomiczny i gospodarczy.

Wg spisu ludności z roku 2007, Bukareszt liczy 1 930 390 mieszkańców w obrębie granic miasta. Około 2 mln mieszkańców mieszka w miejskiej aglomeracji. Pod względem ekonomicznym miasto oferuje potencjalnym inwestorom najwięcej w Rumunii. Jest również jednym z największych w Europie Południowej centrów przemysłowych i węzłów komunikacyjnych. Jako najważniejsze rumuńskie miasto, Bukareszt posiada również dużo uczelni wyższych.

Pod względem administracyjnym, miasto ma status wydzielonego z okręgu (Municipiul Bucureşti). Jest również siedzibą władz administracyjnych okręgu Ilfov. Samo dzieli się na sześć sektorów.

Bukareszt leży na obu brzegach rzeki Dâmboviţa, która wpływa do rzeki Argeş, dopływu Dunaju. W obrębie miasta znajduje się również kilka jezior, z których największe to Floreasca, Tei i Colentina. Leżą one wzdłuż Colentiny, dopływu Dâmboviţy. Dodatkowo, w centrum miasta znajduje się małe, sztuczne jezioro: Cişmigiu. Jest ono otoczone przez Ogrody Cişmigiu, otwarte w 1847 wg planów niemieckiego architekta Karola Meyera. Ogrody mają długą historię, w której często przewijają się znani pisarze i poeci.

Oprócz Cişmigiu, Bukareszt posiada jeszcze dwa inne duże parki: Herăstrău i ogród botaniczny. Herăstrău to duży park w północnej części miasta. Ogród botaniczny należy natomiast do największych na świecie - występuje w nim ponad 10 000 gatunków roślin, w tym wiele egzotycznych.

Bukareszt leży w południowo-wschodniej części Równiny Wołoskiej, w miejscu dawniej porośniętym lasem Vlăsiei - obecnie w jego miejscu znajdują się osiedla mieszkalne. Bukareszt leży na siedmiu wzgórzach, co nawiązuje do tradycji rzymskiej. Wzgórza Bukaresztu to:

* Mihai Vodă
* Patriarchalne
* Radu Vodă
* Cotroceni
* Spirei
* Văcăreşti
* Sfântu Gheorghe Nou

Miasto ma powierzchnię 226 km². Wysokość nieznacznie się waha: najniżej (55,8 m) jest w okolicach mostu na Dâmbovicie w Căţelu, a najwyżej przt kościele w dzielnicy Militari. Miasto ma kształt zbliżony do koła, ze środkiem (kilometr 0.) na Piaţa Universităţii (Plac Uniwersytecki). Odległość od placu do granic miasta waha się między 10 a 12 kilometrami.

Najbliższe okolice Bukaresztu mają jak dotąd charakter wiejski, chociaż po przemianach ustrojowych i rewolucji w 1989 roku w otaczającym miasto okręgu Ilfov obserwuje się rozwój przedmieść. Znaczny rozwój jest przewidywany na rok 2006, gdy do Bukaresztu włączone zostanie część gmin i miast Ilfov.


Bukareszt ma klimat kontynentalny - w mieście występują gorące lata i chłodne zimy. W związku z położeniem miasta na rozległej Równinie Wołoskiej, Bukareszt wystawiony jest na silne wiatry. Temperatury w zimie zwykle spadają poniżej 0°C. Latem średnia temperatura wynosi około 23°C, chociaż często wzrasta ona nawet do 40°C w centrum miasta.

Rzędy drzew przy alejach, otoczone parkami jeziora, łuk triumfalny oraz pompatyczne budowle i pomniki przydają rumuńskiej stolicy paryskiej atmosfery. Bukareszt (Bucuresti) najatrakcyjniej prezentuje się wiosną i latem, gdy w mieście króluje zieleń, a ogródki przy piwiarniach i parki zapełniają się kolorowo ubranymi ludźmi.

Bukareszt (Bucureşti) nie jest miastem, w którym można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Jak w każdej metropolii (mieszka tu ponad 2 mln ludzi) na ulicach panuje hałas, gdzieniegdzie straszą niedokończone budowle, a ludzie zawsze się gdzieś spieszą. Ale spacerując po bulwarach i ulicach, można odkryć inne, ciekawsze oblicze Bukaresztu: zabytkowe cerkwie i klasztory, wspaniałe eklektyczne i neoklasycystyczne budowle oraz liczne ogrody i parki.

Nie bez powodu stolica Rumunii była nazywana Małym Paryżem lub Paryżem Wschodu. Twórcy pałaców i kamienic wzorowali się na XIX- -wiecznej architekturze francuskiej, a wiele z nich zaprojektowali mistrzowie znad Sekwany. Symbolem więzi obu krajów jest Łuk Triumfalny na północnych krańcach miasta, do złudzenia przypominający paryski pierwowzór.

Niechlubną rolę w najnowszej historii stolicy odegrał „wielki architekt i budowniczy socjalizmu” Nicolae Ceauşescu. Południową część centrum (w tym spory fragment zabytkowej starówki) wyburzono, wznosząc na tym miejscu monumentalne gmachy, których symbolem jest osławiony Pałac Parlamentu (wcześniej Pałac Ludu) - druga co do wielkości, po amerykańskim Pentagonie, budowla na świecie. Jednym z kaprysów Ceauşescu było wzbogacenie centrum o... rzekę. W tym celu wybudowano tamę na rzece Dâmboviţa i skierowano jej nurt przez serce stolicy.

Zabytki :
Ciekawe linki :
wstecz       strona główna


Wakacje 2014 :
Chorwacja 2014
Bulgaria 2014
Last Minute 2014:
Grecja Lato 2014
Wczasy 2014:
Czarnogóra 2014
Wegry 2014
Hiszpania 2014
Albania 2014
Sylwester 2014


wycieczki szkolne