Tanie linie lotnicze

Wizzair
Ryanair
Norwegian   easyJet

więcej...

      Wycieczki Objazdowe


- Dublin
- Mińsk
- Kijów
- Bukareszt
- Tirana
- Ankara
- Skopje
- Rzym
- Londyn
- Moskwa
- Wilno
- Ryga
- Talin
- Helsinki
- Sztokholm
- Oslo
- Bruksela
- Amsterdam
- Paryż (Paris)
- Madryt
- Lizbona
- Budapeszt
- Berlin
- Zagrzeb
- Ateny
- Belgrad (Beograd)
- Bratysława (Bratislava)
- Praga (Praha)


      Wakacje 2014


- Makarska
- Paralia

więcej...


   Ogłoszenia turystyczne

- Szukam nocelgu
- Szukam transportu
- Poszukuje pracownika

więcej...


      Muzea


- DOM JÓZEEFA MEHOFFERA
- Dom Jana Matejki
- MUZEUM STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
- GALERIA SZTUKI POL. XIX w. W SUKIENNICACH

więcej...


   Punkty inf. turystycznej

- Domki letniskowe
- ośrodek wypoczynkowy
- DOMEK LETNISKOWY
- Informacja Turystycz
- TRCKiOT

więcej...


      Przewodnicy i piloci

- Przewodnicy górscy
- Przewodnicy miejscy
- Przewodnicy terenowi
- Piloci wycieczek

więcej...


      Biura podróży

- ośrodek wypoczynkowy
- Przewodnicy po Pozna

więcej...Login :
Hasło :
zarejestruj


 

Kijów (Ukraina)

 

Opis : Kijów to stolica i zarazem największe miasto Ukrainy. Kijów położony jest nad Dnieprem (duży port rzeczny).

W Kijowie zlokalizowany jest głównie przemysł: maszynowy, środków transportu (stoczniowy), elektrotechniczny, elektroniczny, chemiczny, lekki i spożywczy. Miasto jest gospodarzem międzynarodowych targów. Ważny węzeł komunikacyjny. Kijów posiada też międzynarodowy port lotniczy i trzy linie metra o łącznej długości 59 km (45 stacji).

Kijów należy do najstarszych miast Europy Wschodniej. To właśnie tutaj przez wiele lat znajdowała się stolica Rusi Kijowskiej. W Kijowie Włodzimierz Wielki przyjął dla Rusi chrzest w roku 988. W okresie istnienia Rusi Kijowskiej miasto miało ogromne znaczenie, dopiero najazd mongolski spowodował zmniejszenie roli Kijowa na rzecz północnych miast Rusi (Nowogrodu, Suzdala, czy wreszcie Moskwy). Do dzisiaj Kijów pozostaje świętym miejscem dla prawosławia, gdyż znajdują się tu najstarsze sobory i ławry, do których pielgrzymują rzesze wiernych. Obecnie Kijów stanowi również stolicę Ukrainy, dzięki temu misto przeżywa ponowny rozkwit. Większość inwestycji jest kierowana właśnie tutaj. I choć Kijów mocno ucierpiał podczas II wojny światowej nie brakuje tu ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych. Kijów jest miastem nietypowym, z jednej strony mamy do czynienia z prastarymi obiektami sakralnymi, a z drugiej widać, że miasto zostało wybudowane na nowo po 1945 roku. Kontrasty widać wszędzie: na głównej ulicy miasta "Chreszczatyk" stoją gdzieniegdzie stare kamienice z XIX wieku, a także "okazy socrealizmu" - bloki kilkunastopiętrowe. Położenie miasta jest bardzo charakterystyczne: mnogość wzniesień oraz przepływajaca ogromna rzeka Dniepr, na którego brzegach znajdują się piaszczyste plaże.

W tym miejscu pojawia się największy problem indywidualnego turysty. Wprawdzie hoteli w mieście nie brakuje, jednak ceny w nich obowiązujące najczęściej przekraczają możliwości przeciętnego turystę. Najlepiej jest szukać noclegu u osób prywatnych. Na dworcu powinny stać "babuszki" z napisami na tekturze oferującymi wynajęcie pokoju. Tak jak na całej Ukrainie należy unikać wszelkiego rodzaju pośredników. Po numerem 061 (Informacja miejska) można uzyskać informacje o wolnych miejscach w akademikach na terenie Kijowa. Najważniejsze zabytki Kijowa można zwiedzić w 1 dzień, np. Przejazdem i nie trzeba się wówczas martwić o nocleg. Ceny w Kijowie są znacznie wyższe niż pozostałych miastach kraju. Dotyczy to niemalze wszystkich dziedziń życia: od hoteli, aż po jedzenie. W sezonie letnim koło dworca kolejowego można znaleźć babuszkę oferującą nocleg w sensownej cenie lecz trzeba czasem na taką okazję chwilę poczekać.

Poniższych miejsc nie wolno nie zwiedzić będąc, choćby przejazdem w w stolicy Ukrainy. Jednym z najważniejszych zabytków Kijowa jest sobór św. Sofii pochodzący z przełomu IX i X w. Został on wpisany na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. Naprzeciw św. Sofii znajduje się monastyr pw. Michała Archanioła, który po zniszczeniach został odbudowany w latach 90-tych. Koniecznie należy również pojechać do Ławry Kijowsko-Pieczerskiej, która stanowi rozległy rezerwat historyczno-kulturalny. Miejsce to jest celem pielgrzymów. Ponadto, każdy musi się przejść po głównej ulicy miasta, której nazwa brzmi - "Chreszczatik"

Zabytki :

* Sobór Mądrości Bożej
* Złote Wrota
* Ławra Peczerska
* Cerkiew Troicka
* Cerkiew św. Michała
* Andrijwski Uzwiz
* Katedra Włodzimierska
* Plac Niepodległości
* Muzeum Wojny w Afganistanie
* Muzeum czarnobylskie
* Pomnik Matki Ukrainy
* Muzeum Wody
* Skansen w Pirohowo
* Synagoga Centralna
* Kienesa karaimska
Ciekawe linki :
wstecz       strona główna


Wakacje 2014 :
Chorwacja 2014
Bulgaria 2014
Last Minute 2014:
Grecja Lato 2014
Wczasy 2014:
Czarnogóra 2014
Wegry 2014
Hiszpania 2014
Albania 2014
Sylwester 2014


wycieczki szkolne