Tanie linie lotnicze

Wizzair
Ryanair
Norwegian   easyJet

więcej...

      Wycieczki Objazdowe


- Dublin
- Mińsk
- Kijów
- Bukareszt
- Tirana
- Ankara
- Skopje
- Rzym
- Londyn
- Moskwa
- Wilno
- Ryga
- Talin
- Helsinki
- Sztokholm
- Oslo
- Bruksela
- Amsterdam
- Paryż (Paris)
- Madryt
- Lizbona
- Budapeszt
- Berlin
- Zagrzeb
- Ateny
- Belgrad (Beograd)
- Bratysława (Bratislava)
- Praga (Praha)


      Wakacje 2014


- Makarska
- Paralia

więcej...


   Ogłoszenia turystyczne

- Szukam nocelgu
- Szukam transportu
- Poszukuje pracownika

więcej...


      Muzea


- DOM JÓZEEFA MEHOFFERA
- Dom Jana Matejki
- MUZEUM STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
- GALERIA SZTUKI POL. XIX w. W SUKIENNICACH

więcej...


   Punkty inf. turystycznej

- Domki letniskowe
- ośrodek wypoczynkowy
- DOMEK LETNISKOWY
- Informacja Turystycz
- TRCKiOT

więcej...


      Przewodnicy i piloci

- Przewodnicy górscy
- Przewodnicy miejscy
- Przewodnicy terenowi
- Piloci wycieczek

więcej...


      Biura podróży

- ośrodek wypoczynkowy
- Przewodnicy po Pozna

więcej...



Login :
Hasło :
zarejestruj


 

Dublin (Irlandia)

 

Opis : Położony na wschodnim wybrzeżu Irlandii, nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey (irl. An Life) do Zatoki Dublińskiej. Rzeka dzieli miasto na dwie dzielnice o zdecydowanie odmiennym charakterze: North Side oraz nowocześniejszą i bardziej zamożną South Side.

Główny ośrodek administracyjny, kulturalny, ekonomiczny i przemysłowy kraju (przemysł samochodowy, stoczniowy, włókienniczy, odzieżowy, metalowy, elektrotechniczny, spożywczy (słynny browar Guinnessa), poligraficzny, chemiczny, szklarski, papierniczy). Port morski połączony kanałami z rzeką Sionna. Port lotniczy (Dublin Airport). Duże znaczenie dla turystyki.

Archaiczna irlandzka nazwa okolic miasta - Dúbh Linn (oznaczająca "Czarny Staw") - została przez stulecia zangielszczona do współczesnej, używanej również w innych językach postaci Dublin. Natomiast współczesna irlandzka nazwa Baile Átha Cliath oznacza "Miasto Brodu z Trzcinowymi Płotami".

Spis ludności z roku 2002 podaje, że mieszkańców Dublina jest ok. 496 tys.; natomiast mieszkańców hrabstwa Dublin już ponad 1,1 mln. Wyróżnia się też region aglomeracji Dublina (Greater Dublin Area) składający się z hrabstwa Dublin oraz okolicznych hrabstw, które łącznie zamieszkiwało w 2002 r. ok. 1,6 mln mieszkańców. W roku 2006 szacuje się że co piąty mieszkaniec Dublina posługuje się językiem polskim jako narodowym.
Średnia temperatura w lecie w okolicach 16-20°C w zimie, w okolicach 4-7°C.

Zabytki i atrakcje turystyczne [edytuj]
Kościół Chrystusowy (Christ Church)
Kościół Chrystusowy (Christ Church)

Dublin jest atrakcyjnym pod względem turystycznym miastem, decyduje o tym m.in. jego specyficzna atmosfera. Zachowało się tutaj stosunkowo niewiele starszych zabytków (sprzed XVII wieku). Jednym z nich jest Zamek Dubliński, wybudowany przez Normanów na miejscu dawnej fortyfikacji wikingów w XIII wieku. Swój obecny wygląd zawdzięcza on jednak przebudowie z XVIII wieku. W pobliżu zamku, od zachodniej strony znajduje się katedra Christchurch z 1172 roku. Powstała po wyburzeniu poprzedniej drewnianej katedry wzniesionej przez wikingów. W późniejszych wiekach popadała coraz bardziej w ruinę - dzisiejszy kształt to efekt kompleksowej renowacji i przebudowy z końca XIX wieku. Drugą katedrą w Dublinie jest katedra św. Patryka. Obie stanowią własność Kościoła Irlandii, będącego częścią wspólnoty anglikańskiej i są udostępniane dla zwiedzających po uiszczeniu opłaty.

W centrum miasta dominuje niewysoka, stosunkowo młoda zabudowa, w przeważającej mierze utrzymana w stylu gregoriańskim i neoklasycznym (XVIII w.). W kilku miejscach zachował się układ urbanistyczny z tego okresu z charakterystycznymi ceglanymi domami. Z epoki wiktoriańskiej pochodzą natomiast budynki Biblioteki Narodowej i Muzeum Narodowego na prawym brzegu Liffey. Na północ od nich, bliżej rzeki znajdują się budynki Uniwersytetu Irlandii (Trinity College), założonego w 1592 roku. Najciekawszym obiektem kompleksu jest uniwersytecka biblioteka, znana z kolekcji iluminowanych rękopisów ze słynną Księgą z Kells (Book of Kells).
Rzeka An Life (River Liffey) w Dublinie
Rzeka An Life (River Liffey) w Dublinie

Dublin jako stolica kraju i ośrodek kulturalny szczyci się dużą liczbą muzeów i galerii sztuki (35 obiektów). Najważniejszymi z nich są oddziały Muzeum Narodowego gromadzące cenne zabytki i dzieła sztuki wyspy. W głównym gmachu wystawiane są przedmioty z epoki brązu i żelaza, a także średniowieczne. W Aneksie Muzeum Narodowego znajdują się natomiast obiekty związane z obecnością wikingów na wyspie. Galerię Narodową tworzy kolekcja malarstwa irlandzkiego i europejskiego (obrazy Tycjana, Rembrandta, Caravaggia i in.). Licznie odwiedzane są również Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Hugh Lane Gallery.

W mieście nie brak również terenów rekreacyjnych. Znajdujący się na lewym brzegu rzeki, Phoenix Park jest uważany za jeden z największych parków miejskich świata (ma około 80 km² powierzchni). W jego obrębie znajdują się tereny sportowe, miejskie zoo oraz rezydencja prezydenta kraju jak również rezydencja ambasadora Stanów Zjednoczonych.

Region Dublina obejmuje nie tylko samo miasto, ale i jego okolice (w granicach hrabstwa). Wzdłuż wybrzeża Morza Irlandzkiego znajdują się kąpieliska: Dún Laoghaire (także przystań promowa), Dalkey, Dollymount Strand, Howth i in. Brzeg oraz wysepki Zatoki Dublińskiej są terenami, gdzie zimują gatunki ptactwa arktycznego; stanowią one cel przyjazdów miłośników obserwacji ptactwa.

Autobusy

W Dublinie istnieje prawie 200 dziennych linii autobusowych obsługiwanych przez Bus Átha Cliath i kilka nocnych.

Szybka kolej miejska DART

Sieć składa się z pięciu linii obsługujących głównie Obszar Aglomeracji Dublina, choć niektóre pociągi dojeżdżają do takich miast jak Drogheda. Trwają plany, by znacznie rozszerzyć system DART. Projekt przewiduje wybudowanie tunelu pod centrum miasta, pozwalający na utworzenie dwóch oddzielnych linii, biegnących od północnego zachodu na południowy zachód przez centrum miasta na południe i na północ odpowiednio.

Szybki tramwaj

w 2004 roku zostały otwarte 2 linie szybkiego tramwaju LUAS. Istnieją ambitne plany dla Luas by wybudować w przyszłości do 7 nowych linii. Szacuje się, że tramwaju używa w Dublinie około 80 tys. osób dziennie. W 2006 Railway Procurement Agency ogłosiła, że Luas system osiągnął zyskowność przed planem, zaledwie po roku działania.

Przyszłość Irlandzki Rząd rozpoczął narodowy plan transportu , szacuje się, ze koszty projektu wyniosą 34.4 miliardów euro przez następne 10 lat. Większość z nich przeznaczona zostanie na budowę tunelu Dublin Port Tunnel, siedem nowych linii szybkiego tramwaju Luas, dwie linie metra, nowe linie szybkiej kolei miejskiej DART oraz na główną stację tramwaju St Stephen's Green, która ma być centralnym miejscem przesiadkowym.

Zabytki :

* katedry anglikańskie
* kościół św. Audoena
* Kilmainham Hospital
* Kolegium Świętej Trójcy Trinity College
* gmach Trinity College Library
* Bank of Ireland
* Rotunda Maternity Hospital
* pałace: Mansion House
* Custom House
* Phoenix Park
* Áras an Uachtaráin
* Zamek Dubliński
* cmentarz hugenotów
* Muzeum Narodowe
* Galeria Narodowa
* Muzeum Historii Naturalnej
* Muzeum Figur Woskowych
* Muzeum Pisarzy Dublińskich
* Muzeum browaru Guinnessa
Ciekawe linki :




wstecz       strona główna






Wakacje 2014 :
Chorwacja 2014
Bulgaria 2014
Last Minute 2014:
Grecja Lato 2014
Wczasy 2014:
Czarnogóra 2014
Wegry 2014
Hiszpania 2014
Albania 2014
Sylwester 2014


wycieczki szkolne